Berks County Swim Assoc. Champ Hy-Tek's MEET MANAGER Page 1
BERKS COUNTY SWIMMING CHAMPIONSHIP
 
GREEN VALLEY POOL - AUGUST 7, 2005
Results
Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
RECORD: 16.67 * 8/1997 JULIE CANTWELL
Meet Qualifying: 21.00
Name Age Team Finals Time
 
1 Taylor Cisik 8 Amity AC 17.10
2 Morgan McMahon 8 Shillington 17.37
3 Kelly Murphy 8 Lincoln Park 17.93
4 Samantha Schlegel 8 Crestwood 18.13
5 Maria Garofolo 8 Boyertown 18.18
6 Jordyn Katrinak 8 East Reading 18.29
7 Jessica Bean 8 Antietam 18.45
8 Darian Francavage 8 Mohnton 18.47
9 Madison Sanders 8 Kutztown 18.50
10 Meghan Donahue 8 Lincoln Park 18.67
11 Emily Baksic 8 Wilshire 19.23
12 Gabriella Johnson 8 Shillington 19.30
13 Julia Adams 8 Shillington 19.40
14 Kira Miller 8 Amity AC 19.44
15 Kelly Pruitt 8 Green Valley 19.55
16 Claire Brooks 8 Wyomissing 19.62
17 Julie Jones 8 Green Valley 19.73
18 Julia Rockett 8 Green Valley 19.78
19 Olivia Hammond 8 Bern Township 19.93
20 Madison Curran 8 Wilshire 20.09
21 Alexa Saidman 8 Shillington 20.23
22 Ashley Wilson 8 Wilshire 20.24
23 Madeline McDevitt 8 Bern Township 20.47
24 Johanna Rice 8 Green Valley 20.57
25 Adrianna Swinehart 7 Green Valley 20.95
26 Samantha Maurer 7 Green Valley 21.12
27 Olivia Weaver 8 Muhlenberg 21.29
28 Dakota Dawson 8 Shillington 21.66
29 Samantha Hagelbarger 8 Antietam 21.68
30 Jocelyn Seidt 8 Crestwood 22.38
Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
RECORD: 35.89 * 8/1997 JULIE CANTWELL
Meet Qualifying: 54.00
Name Age Team Finals Time
 
1 Taylor Cisik 8 Amity AC 39.82
2 Kelly Murphy 8 Lincoln Park 40.58
3 Morgan McMahon 8 Shillington 41.45
4 Meghan Donahue 8 Lincoln Park 42.86
5 Madison Sanders 8 Kutztown 43.44
6 Olivia Hammond 8 Bern Township 45.55
7 Kira Miller 8 Amity AC 45.63
8 Gabriella Johnson 8 Shillington 46.37
9 Maria Garofolo 8 Boyertown 46.41
10 McKenzie Klee 8 Green Valley 46.61
11 Amanda Eckert 8 Muhlenberg 48.24
12 Adrianna Swinehart 7 Green Valley 48.98
13 Andrea Eways 8 Wyo. Hills 50.11
14 Laura Simpson 8 Boyertown 51.80
15 Lexie Gundersen 8 Antietam 51.82
16 Kelsey Gring 8 Lincoln Park 53.55
17 Madelyn Pellicciotti 8 Lincoln Park 56.08
 
Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
RECORD: 20.04 * 8/1997 EMILY CHRISTY
Meet Qualifying: 27.50
Name Age Team Finals Time
 
1 Darian Francavage 8 Mohnton 22.26
2 Taylor Cisik 8 Amity AC 23.61
3 Samantha Schlegel 8 Crestwood 23.65
4 Julia Rockett 8 Green Valley 23.99
5 Jordyn Katrinak 8 East Reading 24.15
6 Emily Baksic 8 Wilshire 24.65
7 Kaylee Wolfe 8 Maple Spring 24.76
8 Claire Brooks 8 Wyomissing 24.80
9 Andrea Eways 8 Wyo. Hills 24.94
10 Ellen Moser 8 Wyomissing 25.12
11 Meghan Donahue 8 Lincoln Park 25.15
12 Madison Sanders 8 Kutztown 25.68
13 Mikaela Lantz 8 Wodenschiere 25.85
14 McKenzie Klee 8 Green Valley 25.88
15 Johanna Rice 8 Green Valley 26.00
16 Dakota Dawson 8 Shillington 26.01
17 Carley Wise 8 College Manor 26.09
18 Emily Yanuskiewicz 8 Shillington 26.27
19 MACKENZIE Gring 8 College Manor 26.56
20 Alyssa Sassman 8 Muhlenberg 26.72
21 Alexa Saidman 8 Shillington 26.92
22 Emily Argentati 8 Shillington 27.08
23 Olivia Dennis 8 Shillington 27.43
24 Kayla Aulenbach 8 Womelsdorf 27.70
25 Ki-Shada Rick 8 West Reading 28.20
26 Jocelyn Seidt 8 Crestwood 30.76
27 Samantha Maurer 7 Green Valley 31.05
28 Jessica Morris 8 Boyertown 31.35
29 Amanda O'Donohue 8 Wodenschiere 32.54
Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
RECORD: 20.53 * 8/1998 BRIDGET WINN
Meet Qualifying: 29.50
Name Age Team Finals Time
 
1 Jessica Bean 8 Antietam 24.68
2 Madeline McDevitt 8 Bern Township 25.21
3 Olivia Dennis 8 Shillington 25.29
4 Samantha Hagelbarger 8 Antietam 26.00
5 Kelly Pruitt 8 Green Valley 26.12
6 Emily Argentati 8 Shillington 26.39
7 Sarah Limanni 8 Mohnton 26.56
8 Nicole Abraham 8 Green Valley 26.83
9 Gabriella Johnson 8 Shillington 27.19
10 Maria Garofolo 8 Boyertown 27.44
11 Laura Simpson 8 Boyertown 27.63
12 Madelyn Pellicciotti 8 Lincoln Park 28.10
13 Mikaela Lantz 8 Wodenschiere 28.20
14 Lexie Gundersen 8 Antietam 28.67
15 Mary Kate Gregor 8 Wyomissing 28.84
16 Danielle Moore 8 Lincoln Park 28.92
17 Aubrey Naso 8 Antietam 29.09
18 Kayla Aulenbach 8 Womelsdorf 30.36
 
(Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke)
Name Age Team Finals Time
 
19 Madison Curran 8 Wilshire 30.68
20 Amanda Eckert 8 Muhlenberg 30.93
Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
RECORD: 17.68 * 8/1997 EMILY CHRISTY
Meet Qualifying: 26.50
Name Age Team Finals Time
 
1 Jessica Bean 8 Antietam 19.98
2 Samantha Schlegel 8 Crestwood 20.46
3 Morgan McMahon 8 Shillington 20.47
4 Kelly Murphy 8 Lincoln Park 20.49
5 Sarah Limanni 8 Mohnton 21.20
6 Emily Baksic 8 Wilshire 21.52
7 Jordyn Katrinak 8 East Reading 21.57
8 Kira Miller 8 Amity AC 22.28
9 McKenzie Klee 8 Green Valley 23.08
10 Mia Barnshaw 8 Fleetwood 23.24
11 Johanna Rice 8 Green Valley 23.65
12 Julia Rockett 8 Green Valley 23.66
13 Mary Kate Gregor 8 Wyomissing 23.70
14 Laura Simpson 8 Boyertown 23.83
15 Julia Adams 8 Shillington 23.97
16 Lexie Gundersen 8 Antietam 24.15
17 Samantha Hagelbarger 8 Antietam 24.47
18 Kelly Pruitt 8 Green Valley 24.56
19 Olivia Hammond 8 Bern Township 24.67
20 Kelsey Gring 8 Lincoln Park 24.78
21 Madison Curran 8 Wilshire 25.11
22 Mikaela Lantz 8 Wodenschiere 25.43
23 Amanda Eckert 8 Muhlenberg 25.99
24 Samantha Maurer 7 Green Valley 26.32
25 Alyssa Sassman 8 Muhlenberg 26.39
26 Jillian Clemente 8 Green Valley 28.02
27 Madelyn Pellicciotti 8 Lincoln Park 28.62
28 Madeline McDevitt 8 Bern Township 29.21
29 Emily Yanuskiewicz 8 Shillington 36.61
Girls 8 & Under 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
 
1 Aileen Roulston 8 Shillington 57.05
2 Lauren Wajakovitch 8 Crestwood 54.60
3 Jocelyn Seidt 8 Crestwood 54.45
4 Shauna Case 8 Crestwood 52.95
5 Olivia Dennis 8 Shillington 50.55
6 Morgan Parker 8 Crestwood 49.75
7 Lauren Close 8 Shillington 41.20
8 Julia Adams 8 Shillington 41.00
9 Claire Dennis 8 Shillington 36.05
Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
RECORD: 1:12.40 * 8/1998 MUHLENBERG
Team Relay Finals Time
 
1 Shillington 1:17.78
2 Lincoln Park 1:20.07
3 Green Valley B 1:21.79
4 Antietam 1:22.00
 
5 Green Valley 1:22.65
6 Amity AC 1:23.88
7 Bern Township 1:25.45
8 Wilshire 1:26.57
9 Crestwood 1:27.53
10 Shillington B 1:29.85
11 Wyomissing 1:31.42
12 Wyo. Hills 1:32.07
13 Boyertown 1:33.25
14 Maple Spring 1:35.77
15 Green Valley C 1:40.39
16 College Manor 1:44.14
--- Boyertown B DQ
Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay
RECORD: 1:23.27 * 8/1998 MUHLENBERG
Team Relay Finals Time
 
1 Shillington 1:30.07
2 Green Valley 1:30.59
3 Antietam 1:33.27
4 Lincoln Park 1:33.56
5 Green Valley B 1:38.05
6 Amity AC 1:38.46
7 Wilshire 1:40.76
8 Wyomissing 1:41.98
9 Bern Township 1:42.62
10 Shillington B 1:42.86
11 Boyertown 1:45.85
12 Muhlenberg 1:47.18
13 Wyo. Hills 1:51.50
14 Crestwood 1:53.61
15 Green Valley C 2:00.90
16 Boyertown B 2:20.07
Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
RECORD: 30.36 * 8/1982 STACEY STAVER
Meet Qualifying: 41.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Gillian Ryan 10 Kutztown 33.15
2 Lizzie Ebert 10 Wyo. Hills 33.39
3 Alayna Hayick 10 Mohnton 34.01
4 Lizzy Tonneslan 10 Wyomissing 34.62
5 Elizabeth Moseman 10 Bern Township 34.87
6 Hannah Schumacher 10 Kutztown 35.08
Consolation
7 Allie Messer 10 Shillington 35.86
8 Katherine Ferrara 10 Boyertown 36.40
9 Cady Chilensky 10 Amity AC 36.64
10 Morgan Burr 10 Muhlenberg 36.74
11 Hannah Sauls 10 West Reading 37.23
12 Kelli West 10 Green Valley 38.33
 
Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Alayna Hayick 10 Mohnton 33.34
2 Lizzie Ebert 10 Wyo. Hills 33.40
3 Gillian Ryan 10 Kutztown 33.64
4 Hannah Schumacher 10 Kutztown 34.42
5 Elizabeth Moseman 10 Bern Township 35.38
6 Lizzy Tonneslan 10 Wyomissing 35.61
 
7 Katherine Ferrara 10 Boyertown 36.05
8 Morgan Burr 10 Muhlenberg 36.28
9 Allie Messer 10 Shillington 36.52
10 Cady Chilensky 10 Amity AC 36.95
11 Hannah Sauls 10 West Reading 37.10
12 Kelli West 10 Green Valley 37.16
 
13 Haley Hoxsie 10 Muhlenberg 37.22
14 Tyler Johnson 10 Bern Township 37.36
 
*15 Shannon Flannery 10 Crestwood 37.55
*15 Hayley Dietrich 10 Robesonia 37.55
17 Danielle Walter 10 Antietam 37.80
18 Emmie Travers 10 Green Valley 37.82
19 Corinne Eidle 10 Wyomissing 37.94
20 Sydney Gunderson 10 Antietam 38.03
21 Alexandra Mikes 10 Wilshire 38.19
22 Cassidy Collins 10 Boyertown 38.20
23 Sarah McGregor 10 Green Valley 38.41
24 Shannon Murphy 10 Lincoln Park 38.85
25 Ashley Reichart 10 Muhlenberg 39.10
26 Ally Rockett 9 Green Valley 39.18
27 Megan Olsen 10 Topton 39.26
28 Jacqueline McDevitt 10 Bern Township 39.32
29 Samantha Hand 10 Laural Run 39.40
30 Alex Garrett 10 Kutztown 39.59
31 Caroline Edelman 10 Wyomissing 39.82
32 Erica Dilks 10 Wilshire 39.86
33 Sophie Brooks 10 Wyomissing 40.10
34 Lauren Myer 10 Lincoln Park 40.59
35 Amber Cortazzo 9 Green Valley 40.68
36 Alyssa Mikes 10 Wilshire 40.89
37 Sydney Garofolo 10 Boyertown 41.05
38 Katie Mahoney 10 Shillington 41.30
39 Laura Travers 10 Green Valley 41.33
40 Carley Brew 10 Wyo. Hills 41.50
41 Ally Hopkins 10 Green Valley 41.67
42 Meredith Chambers 10 Wilshire 41.73
43 Allison Mueller 10 Shillington 42.27
44 Claire Sutliff 10 Lincoln Park 42.70
45 Emily Eddinger 10 Maple Spring 42.90
 
Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
RECORD: 1:07.13 * 8/1982 STACEY STAVER
Meet Qualifying: 1:34.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Gillian Ryan 10 Kutztown 1:15.68
2 Lizzy Tonneslan 10 Wyomissing 1:18.52
3 Maggie Wallner 10 Antietam 1:18.67
4 Alayna Hayick 10 Mohnton 1:19.46
5 Karlie Heistand 10 Kutztown 1:19.91
6 Katherine Ferrara 10 Boyertown 1:20.11
Consolation
7 Shannon Murphy 10 Lincoln Park 1:25.04
8 Hayley Dietrich 10 Robesonia 1:25.74
9 Jacqueline McDevitt 10 Bern Township 1:26.61
10 Corinne Eidle 10 Wyomissing 1:26.67
11 Olivia Massaro 10 Kutztown 1:30.27
12 Danielle Walter 10 Antietam 1:30.84
Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Alayna Hayick 10 Mohnton 1:17.01
2 Gillian Ryan 10 Kutztown 1:17.52
3 Lizzy Tonneslan 10 Wyomissing 1:18.24
4 Katherine Ferrara 10 Boyertown 1:19.18
5 Karlie Heistand 10 Kutztown 1:20.16
6 Maggie Wallner 10 Antietam 1:20.71
 
7 Corinne Eidle 10 Wyomissing 1:24.93
8 Danielle Walter 10 Antietam 1:26.04
9 Jacqueline McDevitt 10 Bern Township 1:26.47
10 Shannon Murphy 10 Lincoln Park 1:26.69
11 Olivia Massaro 10 Kutztown 1:27.18
12 Hayley Dietrich 10 Robesonia 1:27.35
 
13 Kate Roberts 10 Fleetwood 1:27.63
14 Ally Rockett 9 Green Valley 1:30.79
 
15 Gabrielle Pellicciotti 10 Lincoln Park 1:32.67
16 Meghan Higgins 10 Antietam 1:34.01
Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
RECORD: 37.83 * 8/1997 CHRISTINA CANTWELL
Meet Qualifying: 49.50
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Gillian Ryan 10 Kutztown 39.37
2 Lizzie Ebert 10 Wyo. Hills 41.68
3 Alyssa Miller 10 Robesonia 42.83
4 Rachel Stump 10 Kutztown 43.39
5 Abby Moss 10 Amity AC 44.45
6 Maggie Wallner 10 Antietam 44.76
Consolation
7 Alexandra Mikes 10 Wilshire 43.43
8 Elizabeth Moseman 10 Bern Township 44.55
 
Consolation ... (Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke)
Name Age Team Finals Time
 
9 Katherine Ferrara 10 Boyertown 44.93
10 Lindsay McCanney 10 Green Valley 45.79
11 Caroline Edelman 10 Wyomissing 46.39
12 Lauren Skorupski 10 Wyo. Hills 47.13
Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Lizzie Ebert 10 Wyo. Hills 41.54
2 Gillian Ryan 10 Kutztown 41.69
3 Rachel Stump 10 Kutztown 42.68
4 Maggie Wallner 10 Antietam 43.35
5 Alyssa Miller 10 Robesonia 43.55
6 Abby Moss 10 Amity AC 43.72
 
7 Elizabeth Moseman 10 Bern Township 43.91
8 Katherine Ferrara 10 Boyertown 43.96
9 Lindsay McCanney 10 Green Valley 44.20
10 Alexandra Mikes 10 Wilshire 44.38
11 Caroline Edelman 10 Wyomissing 45.17
12 Lauren Skorupski 10 Wyo. Hills 45.54
 
13 Amber Cortazzo 9 Green Valley 45.78
14 Emily Eddinger 10 Maple Spring 46.09
 
15 Sophie Brooks 10 Wyomissing 46.48
16 Erica Dilks 10 Wilshire 46.83
17 Cassidy Collins 10 Boyertown 46.97
18 Morgan Burr 10 Muhlenberg 47.13
19 Sydney Garofolo 10 Boyertown 47.31
20 Katherine Kapelsohn 10 Kutztown 47.60
21 Natalie Cascino 10 Topton 47.75
22 Danielle Walter 10 Antietam 47.89
23 Dayne Martin 10 Shillington 47.93
24 Maggie Durning 9 Green Valley 48.21
25 Laura Travers 10 Green Valley 48.31
26 Ashley Reichart 10 Muhlenberg 48.49
27 Monica Surhoff 10 Wilshire 49.26
28 Katie Mahoney 10 Shillington 50.32
29 Melissa Wodley 10 Boyertown 51.37
30 Gabrielle Pellicciotti 10 Lincoln Park 52.26
--- Lexie Gartner 10 Lincoln Park DQ
Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
RECORD: 40.39 * 8/1993 SHANALYN SWEIGART
Meet Qualifying: 55.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Alayna Hayick 10 Mohnton 44.18
2 Morgan Raneiri 10 Maple Spring 45.49
3 Hannah Sauls 10 West Reading 45.54
4 Anna Reed 10 Wilshire 45.63
5 Alex Garrett 10 Kutztown 46.56
6 Lizzy Tonneslan 10 Wyomissing 46.82
 
Consolation
7 Elizabeth Moseman 10 Bern Township 47.39
8 Jacqueline McDevitt 10 Bern Township 47.85
9 Andrea Markofski 10 Boyertown 48.67
10 Sarah McGregor 10 Green Valley 49.43
11 Dayne Martin 10 Shillington 49.87
12 Ashley Bean 10 Antietam 50.31
Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Alayna Hayick 10 Mohnton 44.07
2 Hannah Sauls 10 West Reading 46.02
3 Alex Garrett 10 Kutztown 46.37
4 Morgan Raneiri 10 Maple Spring 46.79
5 Anna Reed 10 Wilshire 47.26
6 Lizzy Tonneslan 10 Wyomissing 47.54
 
7 Jacqueline McDevitt 10 Bern Township 47.91
8 Dayne Martin 10 Shillington 48.22
9 Elizabeth Moseman 10 Bern Township 48.37
10 Andrea Markofski 10 Boyertown 48.42
11 Ashley Bean 10 Antietam 48.67
12 Sarah McGregor 10 Green Valley 48.72
 
13 Maggie Wallner 10 Antietam 48.79
14 Kaylee Brown 10 College Manor 49.12
 
15 Sydney Garofolo 10 Boyertown 49.40
16 Lauren Skorupski 10 Wyo. Hills 49.90
17 Jennifer Matetich 10 East Reading 50.01
18 Allison Mueller 10 Shillington 50.08
19 Shannon Vail 10 Wyomissing 50.31
*20 Alyssa Miller 10 Robesonia 50.48
*20 Tyler Johnson 10 Bern Township 50.48
22 Alyssa Mikes 10 Wilshire 50.75
23 Emmie Travers 10 Green Valley 50.84
24 Margaret Lillis 10 College Manor 51.01
25 Allie Messer 10 Shillington 51.37
26 Kelly Hogan 10 Wilshire 51.43
27 Meghan Higgins 10 Antietam 51.56
28 Jodie Elmer 10 Robesonia 51.63
29 Melissa Wodley 10 Boyertown 51.83
30 Tiki Miller 10 Wilshire 52.02
31 Alli Windslow 10 Bern Township 52.20
32 Shannon Flannery 10 Crestwood 52.53
33 Claire Sutliff 10 Lincoln Park 52.79
34 Kelli West 10 Green Valley 53.16
35 Elle Surhoff 10 Wilshire 53.35
36 Carley Brew 10 Wyo. Hills 53.67
37 Lexie Gartner 10 Lincoln Park 54.37
38 Samantha Hand 10 Laural Run 54.38
39 Sarah Stump 10 Kutztown 54.73
40 Ally Hopkins 10 Green Valley 55.07
41 Erica Dilks 10 Wilshire 56.16
42 Cayhy Eppler 10 Wodenschiere 56.24
 
Preliminaries ... (Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke)
Name Age Team Prelim Time
 
43 Katie Mahoney 10 Shillington 58.72
44 Laura Travers 10 Green Valley 58.73
Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
RECORD: 34.97 * 8/1999 MARRIANNE FLYNN
Meet Qualifying: 50.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Andrea Markofski 10 Boyertown 38.46
2 Hannah Schumacher 10 Kutztown 38.56
3 Karlie Heistand 10 Kutztown 38.64
4 Ashley Bean 10 Antietam 40.08
5 Hannah Sauls 10 West Reading 41.73
6 Monica Surhoff 10 Wilshire 44.35
Consolation
7 Meredith Chambers 10 Wilshire 41.95
8 Kate Cossitor 10 Crestwood 43.26
9 Morgan Burr 10 Muhlenberg 43.58
10 Rachel Stump 10 Kutztown 43.69
11 Hayley Dietrich 10 Robesonia 44.12
12 Haley Hoxsie 10 Muhlenberg 45.35
Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Hannah Schumacher 10 Kutztown 39.17
2 Andrea Markofski 10 Boyertown 39.32
3 Ashley Bean 10 Antietam 39.93
4 Karlie Heistand 10 Kutztown 41.50
5 Hannah Sauls 10 West Reading 41.62
6 Monica Surhoff 10 Wilshire 42.06
 
7 Rachel Stump 10 Kutztown 42.32
8 Meredith Chambers 10 Wilshire 43.06
9 Kate Cossitor 10 Crestwood 44.03
10 Morgan Burr 10 Muhlenberg 44.10
11 Haley Hoxsie 10 Muhlenberg 44.22
12 Hayley Dietrich 10 Robesonia 44.40
 
13 Katherine Kapelsohn 10 Kutztown 45.04
14 Tyler Johnson 10 Bern Township 45.05
 
15 Cady Chilensky 10 Amity AC 45.12
16 Lindsay McCanney 10 Green Valley 45.14
17 Alyssa Miller 10 Robesonia 45.26
18 Caroline Edelman 10 Wyomissing 45.30
19 Natalie Cascino 10 Topton 45.90
20 Dayne Martin 10 Shillington 46.12
21 Meghan Higgins 10 Antietam 46.53
22 Abby Moss 10 Amity AC 46.74
23 Allie Messer 10 Shillington 47.28
24 Shannon Murphy 10 Lincoln Park 47.46
25 Samantha Hand 10 Laural Run 48.42
26 Olivia Massaro 10 Kutztown 48.88
27 Shannon Flannery 10 Crestwood 49.50
 
28 Amber Cortazzo 9 Green Valley 50.91
29 Sarah Stump 10 Kutztown 51.17
30 Madison Terefenko 9 Green Valley 51.81
Girls 9-10 100 SC Meter IM
RECORD: 1:17.93 * 8/1987 MARCIE TOROK
Meet Qualifying: 1:50.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Hannah Schumacher 10 Kutztown 1:28.29
2 Karlie Heistand 10 Kutztown 1:28.90
3 Lizzie Ebert 10 Wyo. Hills 1:30.03
4 Andrea Markofski 10 Boyertown 1:30.11
5 Ashley Bean 10 Antietam 1:30.57
6 Emmie Travers 10 Green Valley 1:38.59
Consolation
7 Rachel Stump 10 Kutztown J1:35.02
8 Kate Roberts 10 Fleetwood J1:35.54
9 Cady Chilensky 10 Amity AC 1:39.01
10 Abby Moss 10 Amity AC 1:39.48
11 Lauren Skorupski 10 Wyo. Hills 1:41.24
12 Lindsay McCanney 10 Green Valley 1:45.13
Girls 9-10 100 SC Meter IM
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Hannah Schumacher 10 Kutztown 1:29.76
2 Ashley Bean 10 Antietam 1:30.76
3 Karlie Heistand 10 Kutztown 1:31.56
4 Andrea Markofski 10 Boyertown 1:33.29
5 Lizzie Ebert 10 Wyo. Hills 1:33.37
6 Emmie Travers 10 Green Valley 1:36.90
 
7 Rachel Stump 10 Kutztown 1:37.10
8 Cady Chilensky 10 Amity AC 1:37.46
9 Kate Roberts 10 Fleetwood 1:39.24
10 Ashley Reichart 10 Muhlenberg 1:40.35
11 Lauren Skorupski 10 Wyo. Hills 1:40.68
12 Lindsay McCanney 10 Green Valley 1:40.70
 
13 Abby Moss 10 Amity AC 1:42.58
14 Sarah McGregor 10 Green Valley 1:42.88
 
15 Olivia Massaro 10 Kutztown 1:42.94
16 Katherine Kapelsohn 10 Kutztown 1:43.67
17 Sophie Brooks 10 Wyomissing 1:45.17
18 Claire Sutliff 10 Lincoln Park 1:46.04
19 Sarah Stump 10 Kutztown 1:46.99
20 Margaret Lillis 10 College Manor 1:47.46
21 Hailey Cockrum 10 Lincoln Park 1:47.54
22 Gabrielle Pellicciotti 10 Lincoln Park 1:48.65
23 Kate Cossitor 10 Crestwood 1:48.97
24 Kelly Hogan 10 Wilshire 1:49.03
25 Monica Surhoff 10 Wilshire 1:51.51
26 Allison Mueller 10 Shillington 1:53.47
27 Lexie Gartner 10 Lincoln Park 1:56.08
--- Madison Terefenko 9 Green Valley DQ
 
Girls 9-10 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
 
1 Claudia Papola 10 Lincoln Park 113.55
2 Caroline Kallos 10 Shillington 101.40
3 Madeline Hanley 10 Shillington 94.45
4 Rhianna Roulston 10 Shillington 93.45
5 Kendall Galvin 10 Shillington 87.20
6 Jessi Iezzi 10 Antietam 66.95
7 Samantha Close 10 Shillington 65.75
8 Sydney Neis 10 Antietam 59.00
9 Shannon Kelly 10 Shillington 50.65
10 Juliana Wright 10 Antietam 45.20
Girls 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
RECORD: 2:17.76 * 8/1997 KEN GRILL
Team Relay Finals Time
 
1 Kutztown 2:26.20
2 Green Valley 2:32.09
3 Boyertown 2:33.93
4 Bern Township 2:37.25
5 Muhlenberg 2:38.83
6 Wyo. Hills 2:39.50
7 Amity AC 2:42.06
8 Lincoln Park 2:42.44
9 Kutztown B 2:44.19
10 Robesonia 2:45.25
11 Wilshire 2:45.41
12 Green Valley B 2:46.10
13 Green Valley C 3:01.15
--- Shillington DQ
--- Wyomissing DQ
Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
RECORD: 2:37.56 * 8/12/2001 WOMELSDORF
Haitos , Folk , Silcox
Team Relay Finals Time
 
1 Kutztown 2:41.95
2 Boyertown 2:51.35
3 Wilshire 2:57.32
4 Bern Township 2:57.59
5 Wyomissing 2:57.75
6 Antietam 2:58.46
7 Green Valley 2:59.55
8 Shillington 3:04.29
9 Lincoln Park 3:05.11
10 Kutztown B 3:05.29
11 Robesonia 3:12.36
12 Wyo. Hills 3:13.63
13 Amity AC 3:17.70
14 Green Valley B 3:19.00
15 Maple Spring 3:22.32
16 Boyertown B 3:47.82
 
Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
RECORD: 27.64 * 8/1984 STACY STAVER
Meet Qualifying: 36.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Caitlyn Karr 12 Green Valley 28.99
2 Katie Duggan 12 Lincoln Park 29.79
3 Katie Messer 12 Shillington 29.93
4 Taylor Straub 12 Green Valley 29.94
5 Mackenzie Frasso 12 Green Valley 30.18
6 Brianna Bentz 12 Wyomissing 30.86
Consolation
7 Rachel D'Addezio 12 Wyomissing 30.80
8 Lisa Evans 12 Boyertown 31.26
9 Alyssa Romano 12 Kutztown 31.35
10 Rachel Louviaux 12 Shillington 31.52
11 Lauren Bauer 12 Laural Run 32.22
12 Taylor Jarsocrak 12 Mohnton 32.39
Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Caitlyn Karr 12 Green Valley 29.10
2 Taylor Straub 12 Green Valley 29.29
3 Katie Duggan 12 Lincoln Park 30.07
4 Katie Messer 12 Shillington 30.09
5 Mackenzie Frasso 12 Green Valley 30.27
6 Brianna Bentz 12 Wyomissing 30.43
 
7 Rachel D'Addezio 12 Wyomissing 30.52
8 Rachel Louviaux 12 Shillington 31.45
9 Lauren Bauer 12 Laural Run 31.48
10 Alyssa Romano 12 Kutztown 31.70
11 Lisa Evans 12 Boyertown 31.95
12 Taylor Jarsocrak 12 Mohnton 32.13
 
13 Cassidy Chelius 12 Wilshire 32.30
14 Camilla Czulada 11 Green Valley 32.38
 
15 Chelsey Reichelt 12 Muhlenberg 32.96
16 Chelsea Geisinger 12 Bern Township 33.04
17 Layne Mertz 12 Kutztown 33.10
18 Jillian Roth 12 Laural Run 33.26
19 Nina Pruzinsky 12 Green Valley 33.28
20 Brianna Donahue 12 Lincoln Park 33.34
21 Carly Anastasio 12 Shillington 33.38
22 Brittany Woolley 12 Boyertown 33.39
23 Rachel Brooks 12 Shillington 33.41
24 Tyler Ness 12 West Reading 33.49
25 Erin McLin 12 Green Valley 33.63
*26 Laura McCanney 12 Green Valley 33.66
*26 Rachel Strickler 12 Lincoln Park 33.66
*26 Shannon Harrop 12 Green Valley 33.66
29 Megan Johnson 12 Wilshire 33.82
30 Sarah Miller 12 Kutztown 34.06
31 Kaitlyn Yoh 12 Robesonia 34.08
 
Preliminaries ... (Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle)
Name Age Team Prelim Time
 
32 Jordan Richardson 12 Shillington 34.13
33 Brittany Weidenhammer 12 Bern Township 34.60
34 Joelle Figueroa 11 Green Valley 34.84
35 Ashley Puhlman 12 Muhlenberg 35.03
36 Allison Wade 12 Muhlenberg 35.31
37 Kimberly Shoemaker 12 Bern Township 35.59
38 Brittany Koenig 12 Shillington 35.94
39 Gabrielle Dziuba 12 Lincoln Park 36.55
40 Katie Kreiser 12 Wilshire 36.82
41 Megan Bobb 12 Wyo. Hills 37.01
42 Liz Yanuskiewicz 12 Shillington 37.81
43 Kaylee Barlow 12 East Reading 38.26
44 Marnie Riegel 12 Hillside 39.65
Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
RECORD: 1:01.51 * 8/10/2003 Elise Kanegawa
Meet Qualifying: 1:22.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Caitlyn Karr 12 Green Valley 1:01.81
2 Taylor Brew 12 Wyo. Hills 1:07.15
3 Alexis Walley 11 Green Valley 1:07.49
4 Lisa Evans 12 Boyertown 1:08.32
5 Jordan Pottoff 12 Lincoln Park 1:08.54
6 Alyssa Romano 12 Kutztown 1:10.05
Consolation
7 Taylor Jarsocrak 12 Mohnton 1:11.04
8 Haley Heydt 12 Boyertown 1:11.08
9 Carly Anastasio 12 Shillington 1:11.31
10 Monica Henn 12 Bern Township 1:12.09
11 Audrey Happ 12 Boyertown 1:13.73
12 Sara Weaver 12 Boyertown 1:15.01
Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Caitlyn Karr 12 Green Valley 1:01.88
2 Alexis Walley 11 Green Valley 1:07.74
3 Taylor Brew 12 Wyo. Hills 1:08.78
4 Jordan Pottoff 12 Lincoln Park 1:09.33
5 Alyssa Romano 12 Kutztown 1:09.55
6 Lisa Evans 12 Boyertown 1:09.83
 
7 Taylor Jarsocrak 12 Mohnton 1:10.86
8 Monica Henn 12 Bern Township 1:11.47
9 Haley Heydt 12 Boyertown 1:12.18
10 Audrey Happ 12 Boyertown 1:12.97
11 Carly Anastasio 12 Shillington 1:13.22
12 Sara Weaver 12 Boyertown 1:13.35
 
13 Brittany Weidenhammer 12 Bern Township 1:14.13
14 Katie Collins 12 Laural Run 1:14.29
 
15 Camilla Czulada 11 Green Valley 1:14.30
16 Sarah Miller 12 Kutztown 1:14.31
 
17 Abigail Colby 12 Maple Spring 1:15.49
18 Julianna Maurer 11 Green Valley 1:15.66
19 Molly Cunningham 12 Bern Township 1:16.30
20 Rachel Strickler 12 Lincoln Park 1:16.63
21 Megan Johnson 12 Wilshire 1:16.96
22 Abby Moll 12 Mohnton 1:17.37
23 Molly Ulrich 11 Green Valley 1:17.45
24 Angela Como 11 Green Valley 1:18.70
25 Ashley Puhlman 12 Muhlenberg 1:19.26
26 Liz Yanuskiewicz 12 Shillington 1:25.22
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle
RECORD: 2:14.83 * 8/13/2000 Emily Christy
Meet Qualifying: 3:01.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Caitlyn Karr 12 Green Valley 2:16.19
2 Nina Lisella 12 Lincoln Park 2:23.18
3 Rachel D'Addezio 12 Wyomissing 2:23.96
4 Taylor Brew 12 Wyo. Hills 2:24.79
5 Katie Duggan 12 Lincoln Park 2:25.09
6 Alexis Walley 11 Green Valley 2:28.81
Consolation
7 Britta Schumacher 12 Kutztown 2:28.92
8 Jordan Pottoff 12 Lincoln Park 2:29.18
9 Emily Massaro 12 Kutztown 2:30.60
10 Haley Heydt 12 Boyertown 2:36.77
11 Audrey Happ 12 Boyertown 2:37.69
12 Monica Henn 12 Bern Township 2:37.95
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Caitlyn Karr 12 Green Valley 2:15.27
2 Nina Lisella 12 Lincoln Park 2:22.41
3 Rachel D'Addezio 12 Wyomissing 2:22.65
4 Taylor Brew 12 Wyo. Hills 2:24.24
5 Katie Duggan 12 Lincoln Park 2:25.07
6 Alexis Walley 11 Green Valley 2:29.08
 
*7 Jordan Pottoff 12 Lincoln Park 2:29.91
*7 Britta Schumacher 12 Kutztown 2:29.91
9 Emily Massaro 12 Kutztown 2:31.58
10 Monica Henn 12 Bern Township 2:35.33
11 Haley Heydt 12 Boyertown 2:35.94
12 Audrey Happ 12 Boyertown 2:36.16
 
13 Lauren Mercer 12 Green Valley 2:40.36
14 Lauren Bauer 12 Laural Run 2:43.20
 
15 Brittany Woolley 12 Boyertown 2:44.63
16 Abigail Colby 12 Maple Spring 2:47.66
17 Molly Cunningham 12 Bern Township 2:47.81
18 Katlyn Mutone 12 Boyertown 2:52.99
19 Angela Como 11 Green Valley 2:53.39
20 Kimberly Shoemaker 12 Bern Township 2:53.53
 
Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
RECORD: 32.51 * 8/7/2005 Katie Duggan
Meet Qualifying: 43.50
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Katie Duggan 12 Lincoln Park 32.51 *
2 Taylor Straub 12 Green Valley 33.76
3 Rachel Louviaux 12 Shillington 35.33
4 Brianna Bentz 12 Wyomissing 35.61
5 Chrissy Davidson 12 Lincoln Park 36.20
6 Lauren Bauer 12 Laural Run 37.65
Consolation
7 Erin McLin 12 Green Valley 37.12
8 Laura McCanney 12 Green Valley 37.85
9 Nina Pruzinsky 12 Green Valley 38.17
10 Brittany Woolley 12 Boyertown 38.39
11 Jordan Pottoff 12 Lincoln Park 39.28
12 Camilla Czulada 11 Green Valley 39.63
Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Katie Duggan 12 Lincoln Park 33.18
2 Taylor Straub 12 Green Valley 33.23
3 Rachel Louviaux 12 Shillington 35.10
4 Brianna Bentz 12 Wyomissing 35.24
5 Chrissy Davidson 12 Lincoln Park 36.00
6 Lauren Bauer 12 Laural Run 36.78
 
7 Erin McLin 12 Green Valley 37.22
8 Camilla Czulada 11 Green Valley 37.64
9 Jordan Pottoff 12 Lincoln Park 37.76
10 Brittany Woolley 12 Boyertown 37.78
11 Laura McCanney 12 Green Valley 37.90
12 Nina Pruzinsky 12 Green Valley 37.94
 
*13 Aubrey Miller 12 Boyertown 38.17
*13 Britta Schumacher 12 Kutztown 38.17
Swim-Off Required
 
15 Ali Preston 12 Antietam 38.24
16 Layne Mertz 12 Kutztown 38.36
17 Lauren Doerrman 12 Kutztown 38.67
18 Katlyn Mutone 12 Boyertown 39.23
19 Gabriella Schaffer 12 Laural Run 39.26
20 Lauren Mercer 12 Green Valley 39.30
*21 Cassidy Chelius 12 Wilshire 39.34
*21 Kaitlyn Yoh 12 Robesonia 39.34
23 Rachel Brooks 12 Shillington 39.41
24 Shannon Harrop 12 Green Valley 39.57
25 Audrey Happ 12 Boyertown 39.69
26 Sara Weaver 12 Boyertown 40.14
27 Erin Timochenko 12 Wyo. Hills 40.48
28 Molly Ulrich 11 Green Valley 40.79
29 Jillian Roth 12 Laural Run 41.11
30 Tyler Ness 12 West Reading 41.20
 
31 Andrea Bailey 12 Wyo. Hills 42.00
32 Natalie Polito 12 Shillington 43.07
33 Katie Kreiser 12 Wilshire 43.11
34 Angela Como 11 Green Valley 43.35
35 Kelsea Yarnell 11 CAMP 43.39
36 Abby Moll 12 Mohnton 43.62
37 Cassie Kozlowski 12 East Reading 43.81
Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
RECORD: 36.00 * 8/1997 LAURA HEISER
Meet Qualifying: 46.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Katie Messer 12 Shillington 40.04
2 Haley Heydt 12 Boyertown 41.08
3 Mason Ninzeheltzer 12 Shillington 41.14
4 Lauran Fura 12 Wyo. Hills 41.29
5 Lauren Mercer 12 Green Valley 41.98
6 Layne Mertz 12 Kutztown 42.29
Consolation
7 Brittany Koenig 12 Shillington 42.47
8 Allison Wade 12 Muhlenberg 42.84
9 Aubrey Miller 12 Boyertown 43.00
10 Lauren Doerrman 12 Kutztown 43.45
11 Kylie Reiter 12 Wyo. Hills 43.70
12 Cassidy Chelius 12 Wilshire 44.10
Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Katie Messer 12 Shillington 39.80
2 Mason Ninzeheltzer 12 Shillington 41.21
3 Haley Heydt 12 Boyertown 41.45
4 Lauran Fura 12 Wyo. Hills 41.62
5 Layne Mertz 12 Kutztown 41.76
6 Lauren Mercer 12 Green Valley 42.34
 
7 Lauren Doerrman 12 Kutztown 42.74
8 Brittany Koenig 12 Shillington 42.76
9 Aubrey Miller 12 Boyertown 43.00
10 Kylie Reiter 12 Wyo. Hills 43.32
11 Allison Wade 12 Muhlenberg 43.35
12 Cassidy Chelius 12 Wilshire 43.80
 
13 Kelsea Yarnell 11 CAMP 44.02
14 Ashley Puhlman 12 Muhlenberg 44.06
 
15 Johanna Steudel 12 Wyomissing 44.18
16 Lisa Evans 12 Boyertown 44.40
17 Jordan Richardson 12 Shillington 44.75
18 Julianna Maurer 11 Green Valley 45.01
19 Emma Tobias 12 Fleetwood 45.03
20 Angela Porter 12 College Manor 45.50
21 Brianna Donahue 12 Lincoln Park 45.78
22 Kimberly Shoemaker 12 Bern Township 45.83
23 Gabrielle Dziuba 12 Lincoln Park 46.24
24 Courtney Pelker 12 Muhlenberg 46.41
 
Preliminaries ... (Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke)
Name Age Team Prelim Time
 
25 Kaylee Barlow 12 East Reading 47.28
Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
RECORD: 30.81 * 8/10/2003 Elise Kanegawa
Meet Qualifying: 41.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Taylor Straub 12 Green Valley 31.05
2 Nina Lisella 12 Lincoln Park 31.28
3 Katie Messer 12 Shillington 33.07
4 Mackenzie Frasso 12 Green Valley 33.81
5 Rachel Louviaux 12 Shillington 34.48
6 Ali Preston 12 Antietam 34.81
Consolation
7 Alyssa Romano 12 Kutztown 34.15
8 Brianna Bentz 12 Wyomissing 34.53
9 Erin McLin 12 Green Valley 34.80
10 Chrissy Davidson 12 Lincoln Park 35.29
11 Taylor Jarsocrak 12 Mohnton 36.50
12 Nina Pruzinsky 12 Green Valley 36.58
Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Taylor Straub 12 Green Valley 31.09
2 Nina Lisella 12 Lincoln Park 31.82
3 Katie Messer 12 Shillington 33.63
4 Mackenzie Frasso 12 Green Valley 33.69
5 Rachel Louviaux 12 Shillington 34.42
6 Ali Preston 12 Antietam 34.52
 
7 Brianna Bentz 12 Wyomissing 34.56
8 Chrissy Davidson 12 Lincoln Park 34.60
9 Alyssa Romano 12 Kutztown 34.89
10 Erin McLin 12 Green Valley 34.93
11 Taylor Jarsocrak 12 Mohnton 36.02
12 Nina Pruzinsky 12 Green Valley 36.08
 
13 Carly Anastasio 12 Shillington 36.20
14 Chelsey Reichelt 12 Muhlenberg 36.54
 
*15 Kaitlyn Yoh 12 Robesonia 36.61
*15 Sara Weaver 12 Boyertown 36.61
17 Gabriella Schaffer 12 Laural Run 36.64
18 Julianna Maurer 11 Green Valley 36.79
19 Joelle Figueroa 11 Green Valley 37.32
20 Rachel Brooks 12 Shillington 37.57
21 Sarah Miller 12 Kutztown 37.84
22 Laura McCanney 12 Green Valley 38.42
23 Brittany Koenig 12 Shillington 38.70
24 Emily Massaro 12 Kutztown 38.74
25 Katie Collins 12 Laural Run 38.76
26 Shannon Harrop 12 Green Valley 38.82
27 Tess Young 12 West Reading 39.01
28 Cassie Kozlowski 12 East Reading 39.72
 
29 Jillian Roth 12 Laural Run 39.75
30 Brittany Weidenhammer 12 Bern Township 39.79
31 Shannon Deck 12 Wilshire 39.89
32 Samantha Springman 12 Boyertown 40.08
33 Abigail Colby 12 Maple Spring 40.17
34 Molly Cunningham 12 Bern Township 40.39
35 Samantha Binkley 12 Antietam 40.57
36 Meredith Moore 12 Womelsdorf 41.15
37 Molly Ulrich 11 Green Valley 41.77
38 Courtney Pelker 12 Muhlenberg 43.89
39 Toni Norce 12 Womelsdorf 44.00
Girls 11-12 200 SC Meter IM
RECORD: 2:29.96 * 8/10/2003 Breanna Folk
Meet Qualifying: 3:32.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Nina Lisella 12 Lincoln Park 2:41.58
2 Mackenzie Frasso 12 Green Valley 2:46.14
3 Chrissy Davidson 12 Lincoln Park 2:50.58
4 Rachel D'Addezio 12 Wyomissing 2:51.01
5 Alexis Walley 11 Green Valley 2:52.03
6 Britta Schumacher 12 Kutztown 2:54.54
Consolation
7 Taylor Brew 12 Wyo. Hills 2:52.28
8 Lauren Doerrman 12 Kutztown 2:55.96
9 Emily Massaro 12 Kutztown 2:58.17
10 Ali Preston 12 Antietam 2:58.81
11 Monica Henn 12 Bern Township 3:01.88
12 Aubrey Miller 12 Boyertown 3:02.46
Girls 11-12 200 SC Meter IM
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Nina Lisella 12 Lincoln Park 2:46.75
2 Mackenzie Frasso 12 Green Valley 2:46.95
3 Alexis Walley 11 Green Valley 2:50.76
4 Rachel D'Addezio 12 Wyomissing 2:51.20
5 Chrissy Davidson 12 Lincoln Park 2:52.14
6 Britta Schumacher 12 Kutztown 2:53.83
 
7 Taylor Brew 12 Wyo. Hills 2:58.36
8 Aubrey Miller 12 Boyertown 2:58.67
9 Ali Preston 12 Antietam 2:59.67
10 Emily Massaro 12 Kutztown 2:59.80
11 Lauren Doerrman 12 Kutztown 3:01.02
12 Monica Henn 12 Bern Township 3:03.62
 
13 Mason Ninzeheltzer 12 Shillington 3:10.80
14 Gabriella Schaffer 12 Laural Run 3:13.63
 
15 Katie Collins 12 Laural Run 3:14.18
16 Katlyn Mutone 12 Boyertown 3:14.82
17 Nicole Leskowicz 12 Antietam 3:22.59
18 Kelsea Yarnell 11 CAMP 3:29.80
19 Natalie Polito 12 Shillington 3:31.43
20 Samantha Springman 12 Boyertown 3:35.79
 
Preliminaries ... (Girls 11-12 200 SC Meter IM)
Name Age Team Prelim Time
 
--- Brianna Donahue 12 Lincoln Park DQ
Girls 11-12 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
 
1 Maddy Dennis 12 Shillington 168.35
2 Mason Ninzeheltzer 12 Shillington 160.10
3 Maura Keith 12 Shillington 159.00
4 Lenae Parzanese 12 Muhlenberg 153.00
5 Sara Deck 12 Wilshire 151.60
6 Chelsey Reichelt 12 Muhlenberg 142.70
7 Angie Kochan 12 Shillington 133.05
8 Liz Yanuskiewicz 12 Shillington 124.55
9 Cassie Kozlowski 12 East Reading 122.50
10 Jordyn Anderson 12 Antietam 86.05
11 Becca Iezzi 12 Antietam 56.75
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
RECORD: 1:58.99 * 8/7/2005 GREEN VALLEY
T STRAUB, A Walley, M Frasso, C Karr
Team Relay Finals Time
 
1 Green Valley 1:58.99 *
2 Lincoln Park 2:02.14
3 Shillington 2:06.38
4 Kutztown 2:09.38
5 Boyertown 2:12.10
6 Green Valley B 2:12.83
7 Wyomissing 2:14.72
8 Laural Run 2:16.21
9 Bern Township 2:16.41
10 Muhlenberg 2:17.37
11 Wyo. Hills 2:18.13
12 Wilshire 2:18.17
13 Green Valley C 2:19.66
14 Boyertown B 2:21.61
15 Shillington B 2:22.24
16 Mohnton 2:22.72
17 Lincoln Park B 2:25.72
Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
RECORD: 2:16.73 * 8/1993 WILSHIRE
Team Relay Finals Time
 
1 Green Valley 2:17.28
2 Lincoln Park 2:18.31
3 Shillington 2:23.76
4 Kutztown 2:26.34
5 Boyertown 2:26.76
6 Green Valley B 2:29.45
7 Wyo. Hills 2:33.85
8 Boyertown B 2:34.98
9 Wyomissing 2:35.37
10 Laural Run 2:36.72
11 Wilshire 2:39.36
12 Muhlenberg 2:39.53
13 Green Valley C 2:41.46
14 Bern Township 2:42.15
15 Shillington B 2:43.94
 
16 Mohnton 2:46.39
17 Maple Spring 2:50.77
Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
RECORD: 27.69 * 8/10/2002 Lindsay Guers
Meet Qualifying: 32.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Mary Moser 14 Wyomissing 28.03
2 Elise Kanegawa 14 Lincoln Park 28.18
3 Samantha Wierzbicki 14 Lincoln Park 28.94
4 Kayla Hayick 14 Mohnton 29.02
5 Alyse Lewis 14 Lincoln Park 29.27
6 Lindsay Thompson 14 Lincoln Park 30.01
Consolation
7 Kaytlyn Degenhart 14 Boyertown 30.14
8 Carlene Ostromecki 14 Boyertown 30.17
9 Mallory White 14 Mohnton 30.19
10 Christen DeMoss 14 Green Valley 30.54
11 Tatum Colitz 14 Wilshire 30.68
12 Marissa Fattore 14 Boyertown 31.00
Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Mary Moser 14 Wyomissing 28.20
2 Elise Kanegawa 14 Lincoln Park 28.96
3 Samantha Wierzbicki 14 Lincoln Park 29.07
4 Alyse Lewis 14 Lincoln Park 29.28
5 Lindsay Thompson 14 Lincoln Park 29.48
6 Kayla Hayick 14 Mohnton 29.56
 
7 Kaytlyn Degenhart 14 Boyertown 29.83
8 Christen DeMoss 14 Green Valley 29.94
9 Mallory White 14 Mohnton 30.00
10 Carlene Ostromecki 14 Boyertown 30.08
11 Marissa Fattore 14 Boyertown 30.10
12 Tatum Colitz 14 Wilshire 30.11
 
13 Katherine Fromuth 14 College Manor 30.17
14 Paige Impink 14 Lincoln Park 30.37
 
15 Courtney White 14 Mohnton 30.56
16 Gabby Rivera 14 Wodenschiere 30.87
17 Kerri Bortz 14 Mohnton 30.94
18 Amanda Fisher 14 College Manor 31.05
19 Melissa Gajewski 14 Mohnton 31.31
20 Kyra Odagis 14 Mohnton 31.57
21 Katie Weaver 14 Boyertown 31.62
22 Sarah Haas 14 Shillington 32.41
23 Renee Stufflet 14 Wilshire 32.48
24 Kristina Ciatto 14 Muhlenberg 32.76
25 Ellen Humberston 14 Shillington 32.84
26 Molly Mitchell 14 Shillington 33.75
 
Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
RECORD: 1:00.00 * 8/10/2002 Lindsay Guers
Meet Qualifying: 1:13.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Mary Moser 14 Wyomissing 1:01.85
2 Megan Happ 14 Boyertown 1:02.15
3 Alyse Lewis 14 Lincoln Park 1:05.49
4 Carlene Ostromecki 14 Boyertown 1:05.67
5 Katherine Fromuth 14 College Manor 1:06.15
6 Lindsay Thompson 14 Lincoln Park 1:06.86
Consolation
7 Kayla Hayick 14 Mohnton 1:05.24
8 Marissa Fattore 14 Boyertown 1:06.27
9 Mallory White 14 Mohnton 1:06.72
10 Bridget Harrison 14 Bern Township 1:07.60
11 Katie Eichhorn 14 Crestwood 1:07.64
12 Samantha Wierzbicki 14 Lincoln Park 1:07.66
Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Mary Moser 14 Wyomissing 1:03.32
2 Megan Happ 14 Boyertown 1:03.53
3 Alyse Lewis 14 Lincoln Park 1:04.22
4 Katherine Fromuth 14 College Manor 1:05.47
5 Lindsay Thompson 14 Lincoln Park 1:05.79
6 Carlene Ostromecki 14 Boyertown 1:05.84
 
7 Kayla Hayick 14 Mohnton 1:05.89
8 Marissa Fattore 14 Boyertown 1:06.00
9 Bridget Harrison 14 Bern Township 1:06.58
10 Samantha Wierzbicki 14 Lincoln Park 1:06.82
11 Katie Eichhorn 14 Crestwood 1:07.18
12 Mallory White 14 Mohnton 1:07.92
 
13 Alyson Neiheiser 14 Robesonia 1:08.44
14 Elizabeth Troutman 14 Crestwood 1:08.94
 
15 Allie Hussar 14 Amity AC 1:08.98
16 Melissa Gajewski 14 Mohnton 1:09.25
17 Katie Weaver 14 Boyertown 1:09.37
18 Stacy McGregor 13 Green Valley 1:10.07
19 Kyra Odagis 14 Mohnton 1:10.29
20 Ashley Felix 14 Bern Township 1:10.34
21 Brianna Sieck 14 Laural Run 1:10.38
22 Amanda Fisher 14 College Manor 1:10.78
23 Kerri Bortz 14 Mohnton 1:11.62
24 Christine Englehart 14 Mohnton 1:12.46
25 Brittany Troutman 14 Crestwood 1:12.94
26 Renee Stufflet 14 Wilshire 1:13.59
27 Chelsea Boyer 14 Antietam 1:14.34
 
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
RECORD: 2:08.43 * 8/10/2002 Emily Christy
Meet Qualifying: 2:50.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Shannon Draves 14 Boyertown 2:09.36
2 Megan Happ 14 Boyertown 2:10.91
3 Marissa Fattore 14 Boyertown 2:24.65
4 Ata Zaklicki 14 Boyertown 2:24.76
5 Tatum Colitz 14 Wilshire 2:24.98
6 Lindsay Thompson 14 Lincoln Park 2:25.11
Consolation
7 Megan Sarangoulis 14 Antietam 2:24.71
8 Rebecca Garry 13 Green Valley 2:32.58
9 Hannah Stabolepszy 14 Wodenschiere 2:32.80
10 Mallory White 14 Mohnton 2:34.19
11 Hannah Fritz 14 Kutztown 2:36.22
12 Stacy McGregor 13 Green Valley 2:37.41
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Shannon Draves 14 Boyertown 2:13.92
2 Megan Happ 14 Boyertown 2:14.75
3 Lindsay Thompson 14 Lincoln Park 2:23.47
4 Marissa Fattore 14 Boyertown 2:23.74
5 Tatum Colitz 14 Wilshire 2:25.05
6 Ata Zaklicki 14 Boyertown 2:25.64
 
7 Megan Sarangoulis 14 Antietam 2:26.36
8 Rebecca Garry 13 Green Valley 2:33.08
9 Mallory White 14 Mohnton 2:33.52
10 Hannah Stabolepszy 14 Wodenschiere 2:35.14
11 Hannah Fritz 14 Kutztown 2:35.84
12 Stacy McGregor 13 Green Valley 2:37.13
 
13 Rebecca Robinson 14 Green Valley 2:37.85
14 Sara Anne Rohlfing 14 Boyertown 2:37.87
 
15 Allison Leidy 14 Bern Township 2:48.18
Girls 13-14 400 SC Meter Freestyle
RECORD: 4:25.40 * 8/10/2002 Emily Christy
Meet Qualifying: 6:10.00
Name Age Team Finals Time
 
1 Megan Happ 14 Boyertown 4:41.24
2 Zoe Sianis 14 Lincoln Park 4:55.28
3 Megan Sarangoulis 14 Antietam 5:10.88
4 Katie Eichhorn 14 Crestwood 5:13.42
5 Rebecca Garry 13 Green Valley 5:16.54
6 Alex Luckey 14 Lincoln Park 5:25.96
7 Ashley Felix 14 Bern Township 5:27.68
8 Ashley Bauer 14 Laural Run 5:29.66
9 Hannah Barnes 14 Lincoln Park 5:30.31
10 Brianna Sieck 14 Laural Run 5:31.31
11 Rebecca Robinson 14 Green Valley 5:31.74
 
(Girls 13-14 400 SC Meter Freestyle)
Name Age Team Finals Time
 
12 Hannah Fritz 14 Kutztown 5:35.10
13 Kristina Ciatto 14 Muhlenberg 5:39.19
14 Janelle Florida 14 Laural Run 5:48.67
Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke
RECORD: 1:08.80 * 8/12/2001 Christina Cantwell
Meet Qualifying: 1:29.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Kaytlyn Degenhart 14 Boyertown 1:11.55
2 Elise Kanegawa 14 Lincoln Park 1:12.37
3 Ata Zaklicki 14 Boyertown 1:13.56
4 Carlene Ostromecki 14 Boyertown 1:14.16
5 Kayla Hayick 14 Mohnton 1:15.28
6 Samantha Wierzbicki 14 Lincoln Park 1:15.49
Consolation
7 Megan Sarangoulis 14 Antietam 1:16.33
8 Courtney White 14 Mohnton 1:19.05
9 Alyson Neiheiser 14 Robesonia 1:19.36
10 Brianne Huber 14 Laural Run 1:21.43
11 Sara Anne Rohlfing 14 Boyertown 1:21.95
12 Hannah Barnes 14 Lincoln Park 1:23.49
Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Elise Kanegawa 14 Lincoln Park 1:11.91
2 Kaytlyn Degenhart 14 Boyertown 1:12.48
3 Ata Zaklicki 14 Boyertown 1:13.54
4 Kayla Hayick 14 Mohnton 1:14.39
5 Carlene Ostromecki 14 Boyertown 1:14.58
6 Samantha Wierzbicki 14 Lincoln Park 1:14.72
 
7 Megan Sarangoulis 14 Antietam 1:15.66
8 Alyson Neiheiser 14 Robesonia 1:18.38
9 Courtney White 14 Mohnton 1:19.88
10 Sara Anne Rohlfing 14 Boyertown 1:20.89
11 Hannah Barnes 14 Lincoln Park 1:21.97
12 Brianne Huber 14 Laural Run 1:22.18
 
13 Stacy McGregor 13 Green Valley 1:22.47
14 Ashley Bauer 14 Laural Run 1:22.64
 
15 Suzi Shelton 14 Maple Spring 1:22.77
16 Allie Stoyer 14 Mohnton 1:22.88
17 Ashley Felix 14 Bern Township 1:23.00
18 Mandy Oldham 14 Crestwood 1:23.20
19 Megan Long 14 Boyertown 1:23.37
20 Brittany Troutman 14 Crestwood 1:24.98
21 Gabby Rivera 14 Wodenschiere 1:25.02
22 Elizabeth Troutman 14 Crestwood 1:26.73
23 Amanda Fisher 14 College Manor 1:28.49
24 Lauren Basket 14 Maple Spring 1:29.03
25 Chelsey Parenti 14 East Reading 1:30.66
 
Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke
RECORD: 1:14.08 * 8/12/2001 Christina Cantwell
Meet Qualifying: 1:38.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Zoe Sianis 14 Lincoln Park 1:16.12
2 Alex Luckey 14 Lincoln Park 1:20.25
3 Alyse Lewis 14 Lincoln Park 1:25.05
4 Madison Hauk 14 Green Valley 1:26.17
5 Kerri Bortz 14 Mohnton 1:27.27
6 Allie Hussar 14 Amity AC 1:28.00
Consolation
7 Mandy Oldham 14 Crestwood 1:27.42
8 Kristina Ciatto 14 Muhlenberg 1:27.86
9 Hannah Martin 14 Shillington 1:28.64
10 Katie Eichhorn 14 Crestwood 1:28.97
11 Bridget Harrison 14 Bern Township 1:29.74
12 Renee Stufflet 14 Wilshire 1:30.89
Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Zoe Sianis 14 Lincoln Park 1:17.03
2 Alex Luckey 14 Lincoln Park 1:19.40
3 Madison Hauk 14 Green Valley 1:26.01
4 Alyse Lewis 14 Lincoln Park 1:26.54
5 Kerri Bortz 14 Mohnton 1:27.07
6 Allie Hussar 14 Amity AC 1:27.21
 
7 Kristina Ciatto 14 Muhlenberg 1:27.35
8 Mandy Oldham 14 Crestwood 1:27.54
9 Hannah Martin 14 Shillington 1:28.07
10 Bridget Harrison 14 Bern Township 1:29.14
11 Katie Eichhorn 14 Crestwood 1:30.37
12 Renee Stufflet 14 Wilshire 1:30.73
 
13 Sarah Haas 14 Shillington 1:30.98
14 Lindsey Lebo 14 Lincoln Park 1:31.14
 
15 Tori Suchoza 14 Shillington 1:31.42
16 Allie Stoyer 14 Mohnton 1:32.56
17 Brittany Troutman 14 Crestwood 1:32.88
18 Gabby Rivera 14 Wodenschiere 1:32.90
19 Rachel Evans 14 College Manor 1:33.68
20 Jackie Hiester 14 Lincoln Park 1:34.78
21 Suzi Shelton 14 Maple Spring 1:36.18
22 Ellen Humberston 14 Shillington 1:36.76
23 Becky Moss 14 Amity AC 1:38.48
24 Brianne Gring 14 Lincoln Park 1:38.75
25 Britney Gavritano 14 Maple Spring 1:38.95
 
Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly
RECORD: 1:05.37 * 8/7/2005 Shannon Draves
Meet Qualifying: 1:30.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Shannon Draves 14 Boyertown 1:05.37 *
2 Elise Kanegawa 14 Lincoln Park 1:05.80
3 Mary Moser 14 Wyomissing 1:07.35
4 Kaytlyn Degenhart 14 Boyertown 1:14.58
5 Paige Impink 14 Lincoln Park 1:15.56
6 Hannah Stabolepszy 14 Wodenschiere 1:16.98
Consolation
7 Tatum Colitz 14 Wilshire 1:16.76
8 Christen DeMoss 14 Green Valley 1:16.92
9 Katherine Fromuth 14 College Manor 1:17.48
10 Alyson Neiheiser 14 Robesonia 1:20.18
11 Katie Weaver 14 Boyertown 1:20.76
12 Hannah Martin 14 Shillington 1:22.82
Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Elise Kanegawa 14 Lincoln Park 1:07.04
2 Mary Moser 14 Wyomissing 1:09.49
3 Shannon Draves 14 Boyertown 1:09.99
4 Kaytlyn Degenhart 14 Boyertown 1:13.96
5 Paige Impink 14 Lincoln Park 1:14.90
6 Hannah Stabolepszy 14 Wodenschiere 1:15.11
 
7 Tatum Colitz 14 Wilshire 1:15.41
8 Christen DeMoss 14 Green Valley 1:15.67
9 Katherine Fromuth 14 College Manor 1:18.72
10 Katie Weaver 14 Boyertown 1:19.60
11 Alyson Neiheiser 14 Robesonia 1:21.15
12 Hannah Martin 14 Shillington 1:21.78
 
13 Hannah Fritz 14 Kutztown 1:22.87
14 Lauren Herbert 14 Amity AC 1:24.81
 
15 Molly Mitchell 14 Shillington 1:25.10
16 Christine Englehart 14 Mohnton 1:27.48
17 Amy Shelton 14 Maple Spring 1:33.92
Girls 13-14 200 SC Meter IM
RECORD: 2:27.37 * 8/12/2001 Christina Cantwell
Meet Qualifying: 3:20.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Shannon Draves 14 Boyertown 2:28.38
2 Zoe Sianis 14 Lincoln Park 2:33.12
3 Paige Impink 14 Lincoln Park 2:41.86
4 Ata Zaklicki 14 Boyertown 2:44.10
5 Christen DeMoss 14 Green Valley 2:48.93
6 Alex Luckey 14 Lincoln Park 2:52.13
Consolation
7 Rebecca Garry 13 Green Valley 2:48.08
 
8 Madison Hauk 14 Green Valley 2:48.26
9 Courtney White 14 Mohnton 2:53.45
10 Elizabeth Troutman 14 Crestwood 2:54.70
11 Hannah Barnes 14 Lincoln Park 2:55.94
12 Brianna Sieck 14 Laural Run 2:57.13
Girls 13-14 200 SC Meter IM
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Shannon Draves 14 Boyertown 2:32.27
2 Zoe Sianis 14 Lincoln Park 2:35.10
3 Ata Zaklicki 14 Boyertown 2:44.44
4 Paige Impink 14 Lincoln Park 2:45.17
5 Christen DeMoss 14 Green Valley 2:50.25
6 Alex Luckey 14 Lincoln Park 2:51.45
 
7 Rebecca Garry 13 Green Valley 2:52.37
8 Madison Hauk 14 Green Valley 2:54.41
9 Elizabeth Troutman 14 Crestwood 2:56.45
10 Courtney White 14 Mohnton 2:57.36
11 Hannah Barnes 14 Lincoln Park 3:00.63
12 Brianna Sieck 14 Laural Run 3:01.08
 
13 Sara Anne Rohlfing 14 Boyertown 3:02.81
14 Hannah Martin 14 Shillington 3:03.44
 
15 Jackie Hiester 14 Lincoln Park 3:05.52
16 Ellen Humberston 14 Shillington 3:06.61
17 Janelle Florida 14 Laural Run 3:07.91
18 Molly Mitchell 14 Shillington 3:14.88
Girls 13-14 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
 
1 Jessica Carrier 14 Shillington 241.80
2 Chelsey Parenti 14 East Reading 218.05
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
RECORD: 1:54.63 * 8/1999 LINCOLN PARK
Team Relay Finals Time
 
1 Lincoln Park 1:55.25
2 Boyertown 1:55.85
3 Mohnton 2:00.77
4 Boyertown B 2:02.86
5 Crestwood 2:03.91
6 Lincoln Park B 2:04.46
7 Green Valley 2:04.62
8 Mohnton B 2:06.46
9 Laural Run 2:06.97
10 Shillington 2:07.74
11 College Manor 2:07.80
12 Wilshire 2:09.18
13 Amity AC 2:10.58
14 Wodenschiere 2:12.42
15 Bern Township 2:13.50
16 Green Valley B 2:20.99
17 Lincoln Park C 2:22.54
 
Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
RECORD: 2:07.46 * 8/6/2005 KEN GRILL
R HEISTAND, B WINN, E KANEGAWA, L MORROW
Team Relay Finals Time
 
1 Lincoln Park 2:07.60
2 Boyertown 2:13.59
3 Lincoln Park B 2:16.19
4 Mohnton 2:17.29
5 Green Valley 2:19.89
6 Boyertown B 2:20.51
7 Crestwood 2:24.57
8 Shillington 2:26.43
9 Wilshire 2:27.47
10 Laural Run 2:27.65
11 College Manor 2:28.20
12 Amity AC 2:28.32
13 Wodenschiere 2:33.97
14 Bern Township 2:35.43
15 Green Valley B 2:39.70
16 Lincoln Park C 2:40.08
Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle
RECORD: 26.85 * 2003 Lindsey Guers
Meet Qualifying: 34.50
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Jena Marrinucci 15 Muhlenberg 27.73
2 Lisa Shelps 15 Boyertown 27.84
3 Alex Allen 15 Boyertown 27.86
4 Kylie Francis 15 Boyertown 27.87
5 Megan Bauer 15 Muhlenberg 27.97
6 Molly Brenner 15 College Manor 28.63
Consolation
7 Andrea Carabello 15 Mohnton 29.21
8 Jen Brizek 15 Robesonia 29.42
*9 Katie Valentine 15 Boyertown 29.46
*9 Amanda Anastasio 15 Shillington 29.46
11 Lauren Morrow 15 Wyo. Hills 29.54
12 Kristen Novitski 15 Boyertown 29.66
Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Jena Marrinucci 15 Muhlenberg 27.60
2 Lisa Shelps 15 Boyertown 27.61
3 Alex Allen 15 Boyertown 27.70
4 Megan Bauer 15 Muhlenberg 27.99
5 Kylie Francis 15 Boyertown 28.74
6 Molly Brenner 15 College Manor 28.75
 
7 Andrea Carabello 15 Mohnton 28.84
8 Lauren Morrow 15 Wyo. Hills 29.48
9 Amanda Anastasio 15 Shillington 29.53
10 Jen Brizek 15 Robesonia 29.63
11 Kristen Novitski 15 Boyertown 29.78
 
12 Katie Valentine 15 Boyertown 29.91
 
*13 Amanda Frees 15 Muhlenberg 30.00
*13 Raissa DE Paula 15 Boyertown 30.00
Swim-Off Required
 
15 Lindsay Guenter 18 Green Valley 30.27
16 Ashley Frey 15 Bern Township 30.46
17 Courtney Woytovich 15 Shillington 30.63
18 Chelsey Arms 15 College Manor 30.77
19 Kelsey Lillis 15 College Manor 30.92
20 Tia Manning 15 Boyertown 31.28
21 Elizabeth Fromuth 15 College Manor 31.35
22 Shawnee Gehman 15 Boyertown 31.38
23 Tiffany Fasig 15 Muhlenberg 31.44
24 Allison Brophy 15 College Manor 31.57
25 Lauren Lubas 15 Shillington 32.32
26 Genevieve Markofski 15 Boyertown 32.40
27 Lauren Pavlik 15 Boyertown 32.44
28 Kelsey Ulrich 15 Green Valley 32.82
29 Katie Blessing 15 Shillington 35.29
Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
RECORD: 58.07 * 8/10/2003 Lindsay Guers
Meet Qualifying: 1:12.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Lindsay Guers 15 Kutztown 58.62
2 Alex Allen 15 Boyertown 1:00.05
3 Jena Marrinucci 15 Muhlenberg 1:01.01
4 Megan Bauer 15 Muhlenberg 1:02.02
5 Melissa Heintz 15 Boyertown 1:02.56
6 Kylie Francis 15 Boyertown 1:07.55
Consolation
7 Andrea Carabello 15 Mohnton 1:03.85
8 Kristen Novitski 15 Boyertown 1:03.95
9 Kate Ess 15 West Reading 1:04.92
10 Abby Sigoda 15 Bern Township 1:05.03
11 Allie Fies 15 Muhlenberg 1:05.13
12 Caitlin Moser 15 Wyomissing 1:07.47
Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Lindsay Guers 15 Kutztown 58.76
2 Lisa Shelps 15 Boyertown 1:00.72
3 Jena Marrinucci 15 Muhlenberg 1:00.94
4 Melissa Heintz 15 Boyertown 1:01.80
5 Megan Bauer 15 Muhlenberg 1:01.83
6 Alex Allen 15 Boyertown 1:02.21
 
7 Kylie Francis 15 Boyertown 1:02.99
8 Amanda Anastasio 15 Shillington 1:03.24
9 Andrea Carabello 15 Mohnton 1:03.36
10 Kate Ess 15 West Reading 1:04.53
11 Kristen Novitski 15 Boyertown 1:04.77
12 Abby Sigoda 15 Bern Township 1:05.56
 
 
Preliminaries ... (Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle)
Name Age Team Prelim Time
 
13 Allie Fies 15 Muhlenberg 1:05.62
14 Caitlin Moser 15 Wyomissing 1:05.83
 
15 Raissa DE Paula 15 Boyertown 1:06.01
16 Caity Fisher 15 Boyertown 1:06.07
17 Ashley Frey 15 Bern Township 1:06.23
18 Aimee Snyder 15 Laural Run 1:06.68
19 Lindsay Guenter 18 Green Valley 1:06.79
20 Kellie Ayres 15 Boyertown 1:06.80
21 Kelly Kline 15 Mohnton 1:07.13
22 Carina Giles 15 Shillington 1:07.60
23 Elizabeth Fromuth 15 College Manor 1:08.66
24 Lauren Greenwood 15 Boyertown 1:08.67
25 Chelsey Arms 15 College Manor 1:09.16
26 Kelsey Podnieks 15 Mohnton 1:09.18
27 Vanessa Putt 15 West Reading 1:09.37
28 Shawnee Gehman 15 Boyertown 1:10.33
29 Rachel Lokken 15 Wodenschiere 1:10.61
30 Heather Zentner 15 Kutztown 1:12.05
31 Lauren Lubas 15 Shillington 1:12.27
32 Kim Grant 15 Kutztown 1:13.44
Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle
RECORD: 2:05.48 * 8/2003 Emily Christy
Meet Qualifying: 2:55.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Emily Christy 15 Boyertown 2:09.93
2 Kerry Nichols 15 Boyertown 2:13.52
3 Melissa Heintz 15 Boyertown 2:14.53
4 Alex Crigler 15 Lincoln Park 2:17.16
5 Caity Fisher 15 Boyertown 2:17.53
6 Abby Sigoda 15 Bern Township 2:20.09
Consolation
7 Lauren Entler 15 Muhlenberg 2:21.37
8 Allie Fies 15 Muhlenberg 2:21.89
9 Raissa DE Paula 15 Boyertown 2:22.56
10 Nikki Hollenbach 15 Boyertown 2:25.62
11 Katrina Smith 15 Muhlenberg 2:37.50
Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Emily Christy 15 Boyertown 2:12.26
2 Kerry Nichols 15 Boyertown 2:15.34
3 Melissa Heintz 15 Boyertown 2:15.45
4 Alex Crigler 15 Lincoln Park 2:17.51
5 Abby Sigoda 15 Bern Township 2:18.88
6 Caity Fisher 15 Boyertown 2:19.38
 
7 Lauren Entler 15 Muhlenberg 2:19.40
8 Raissa DE Paula 15 Boyertown 2:21.27
9 Allie Fies 15 Muhlenberg 2:21.83
10 Nikki Hollenbach 15 Boyertown 2:24.80
 
11 Katrina Smith 15 Muhlenberg 2:41.10
Girls 15-18 400 SC Meter Freestyle
RECORD: 4:22.17 * 8/10/2003 Emily Christy
Meet Qualifying: 6:10.00
Name Age Team Finals Time
 
1 Emily Christy 15 Boyertown 4:32.23
2 Shayna Longacre 15 Boyertown 4:36.39
3 Marianne Flynn 15 Wilshire 4:38.83
4 Alex Crigler 15 Lincoln Park 4:42.07
5 Hillary Rievely 15 Wyomissing 4:42.44
6 Sara Hartman 15 Boyertown 4:42.84
7 Melissa Heintz 15 Boyertown 4:47.28
8 Abby Sigoda 15 Bern Township 4:49.00
9 Caity Fisher 15 Boyertown 4:55.17
10 Allie Fies 15 Muhlenberg 5:01.90
11 Kelly Kline 15 Mohnton 5:09.09
12 Rayell Heistand 15 Kutztown 5:11.75
13 Lauren Snyder 15 Bern Township 5:18.67
14 Ashley Frey 15 Bern Township 5:19.34
15 Nicole D'Addezio 15 Wyomissing 5:32.59
16 Katrina Smith 15 Muhlenberg 5:38.87
Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke
RECORD: 1:06.55 * 8/12/2001 Deanna Strunk
Meet Qualifying: 1:30.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Kylie Francis 15 Boyertown 1:08.14
2 Lindsay Guers 15 Kutztown 1:08.52
3 Jena Marrinucci 15 Muhlenberg 1:08.66
4 Katie Valentine 15 Boyertown 1:09.38
5 Jen Brizek 15 Robesonia 1:13.00
6 Kate Ess 15 West Reading 1:13.55
Consolation
7 Ashley Carroll 15 Wilshire 1:14.71
8 Andrea Carabello 15 Mohnton 1:15.16
9 Aimee Snyder 15 Laural Run 1:15.83
10 Taryn Hartman 15 Antietam 1:16.23
11 Lauren Snyder 15 Bern Township 1:16.31
12 Lindsay Guenter 18 Green Valley 1:17.96
Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Lisa Shelps 15 Boyertown 1:07.17
2 Lindsay Guers 15 Kutztown 1:07.62
3 Katie Valentine 15 Boyertown 1:08.68
4 Jena Marrinucci 15 Muhlenberg 1:09.22
5 Kylie Francis 15 Boyertown 1:09.37
6 Jen Brizek 15 Robesonia 1:13.28
 
7 Kate Ess 15 West Reading 1:14.05
8 Ashley Carroll 15 Wilshire 1:14.62
9 Andrea Carabello 15 Mohnton 1:15.54
10 Taryn Hartman 15 Antietam 1:16.86
 
Preliminaries ... (Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke)
Name Age Team Prelim Time
 
11 Aimee Snyder 15 Laural Run 1:16.94
12 Lauren Snyder 15 Bern Township 1:17.15
 
*13 Lindsay Guenter 18 Green Valley 1:18.00
*13 Nikki Hollenbach 15 Boyertown 1:18.00
Swim-Off Required
 
15 Rayell Heistand 15 Kutztown 1:18.31
16 Amy Beasten 15 Maple Spring 1:19.99
17 Madeline Bieber 15 Wyomissing 1:20.07
18 Kelsey Podnieks 15 Mohnton 1:20.12
19 Caitlin Moser 15 Wyomissing 1:21.19
20 Courtney Woytovich 15 Shillington 1:21.40
21 Shawnee Gehman 15 Boyertown 1:22.44
22 Kelsey Ulrich 15 Green Valley 1:23.79
23 Emilee Snyder 15 Boyertown 1:24.46
24 Kim Grant 15 Kutztown 1:26.53
25 Allison Brophy 15 College Manor 1:26.86
26 Korrinn Strunk 15 College Manor 1:28.06
27 Rachel Lokken 15 Wodenschiere 1:31.56
Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke
RECORD: 1:12.94 * 8/2001 Laura Heiser
Meet Qualifying: 1:42.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Marianne Flynn 15 Wilshire 1:14.03
2 Shayna Longacre 15 Boyertown 1:14.30
3 Sara Hartman 15 Boyertown 1:16.03
4 Nicole Kummerer 15 Bern Township 1:20.54
5 Kellie Ayres 15 Boyertown 1:22.89
6 Taryn Hartman 15 Antietam 1:22.92
Consolation
7 Kristen Novitski 15 Boyertown 1:22.99
8 Tia Manning 15 Boyertown 1:24.09
9 Lauren Morrow 15 Wyo. Hills 1:24.47
*10 Genevieve Markofski 15 Boyertown 1:24.88
*10 Jen Brizek 15 Robesonia 1:24.88
12 Kelsey Lillis 15 College Manor 1:28.07
Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Shayna Longacre 15 Boyertown 1:13.94
2 Marianne Flynn 15 Wilshire 1:14.82
3 Sara Hartman 15 Boyertown 1:15.50
4 Nicole Kummerer 15 Bern Township 1:19.69
5 Kellie Ayres 15 Boyertown 1:22.35
6 Taryn Hartman 15 Antietam 1:22.73
 
7 Kristen Novitski 15 Boyertown 1:22.76
8 Tia Manning 15 Boyertown 1:23.61
9 Lauren Morrow 15 Wyo. Hills 1:23.74
10 Genevieve Markofski 15 Boyertown 1:24.23
11 Jen Brizek 15 Robesonia 1:24.76
 
12 Kelsey Lillis 15 College Manor 1:26.46
 
13 Michelle Phillips 15 Wilshire 1:27.04
14 Danica Dowling 15 Crestwood 1:28.68
 
15 Tiffany Fasig 15 Muhlenberg 1:30.64
16 Kim Grant 15 Kutztown 1:34.13
17 Maggie Bossler 15 Hillside 1:37.03
18 Ashley Kiles 15 West Reading 1:37.31
19 Lauren Pavlik 15 Boyertown 1:37.58
Girls 15-18 100 SC Meter Butterfly
RECORD: 1:03.92 * 8/7/2005 Emily Christy
Meet Qualifying: 1:32.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Emily Christy 15 Boyertown 1:03.92 *
2 Kerry Nichols 15 Boyertown 1:06.39
3 Alex Allen 15 Boyertown 1:07.69
4 Katie Valentine 15 Boyertown 1:09.52
5 Hillary Rievely 15 Wyomissing 1:09.86
6 Lauren Entler 15 Muhlenberg 1:10.31
Consolation
7 Amanda Anastasio 15 Shillington 1:10.45
8 Alex Crigler 15 Lincoln Park 1:10.52
9 Nicole Kummerer 15 Bern Township 1:10.88
10 Lauren Morrow 15 Wyo. Hills 1:14.33
11 Kate Ess 15 West Reading 1:14.96
12 Ashley Carroll 15 Wilshire 1:15.32
Girls 15-18 100 SC Meter Butterfly
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Emily Christy 15 Boyertown 1:05.09
2 Alex Allen 15 Boyertown 1:08.74
3 Kerry Nichols 15 Boyertown 1:08.96
4 Katie Valentine 15 Boyertown 1:09.61
5 Lauren Entler 15 Muhlenberg 1:09.76
6 Hillary Rievely 15 Wyomissing 1:10.35
 
7 Alex Crigler 15 Lincoln Park 1:10.96
8 Nicole Kummerer 15 Bern Township 1:11.09
9 Amanda Anastasio 15 Shillington 1:12.37
10 Lauren Morrow 15 Wyo. Hills 1:14.20
11 Ashley Carroll 15 Wilshire 1:14.52
12 Kate Ess 15 West Reading 1:14.94
 
13 Taryn Hartman 15 Antietam 1:16.21
14 Nikki Hollenbach 15 Boyertown 1:16.62
 
15 Kelly Kline 15 Mohnton 1:16.77
16 Lauren Snyder 15 Bern Township 1:17.23
17 Elizabeth Fromuth 15 College Manor 1:20.26
18 Amy Beasten 15 Maple Spring 1:20.97
19 Julia Eichhorn 15 Crestwood 1:22.10
20 Emilee Snyder 15 Boyertown 1:23.86
21 Lauren Pavlik 15 Boyertown 1:24.12
22 Maggie Bossler 15 Hillside 1:25.79
 
Preliminaries ... (Girls 15-18 100 SC Meter Butterfly)
Name Age Team Prelim Time
 
23 Katie Blessing 15 Shillington 1:26.32
24 Anna Lokken 15 Wodenschiere 1:27.30
Girls 15-18 200 SC Meter IM
RECORD: 2:23.92 * 8/1993 SAMI BAUSHER
Meet Qualifying: 3:17.00
Name Age Team Finals Time
 
Finals
1 Shayna Longacre 15 Boyertown 2:24.99
2 Lindsay Guers 15 Kutztown 2:27.33
3 Sara Hartman 15 Boyertown 2:29.63
4 Marianne Flynn 15 Wilshire 2:29.91
5 Kerry Nichols 15 Boyertown 2:34.56
6 Nicole Kummerer 15 Bern Township 2:36.39
Consolation
7 Hillary Rievely 15 Wyomissing 2:35.93
8 Kellie Ayres 15 Boyertown 2:38.78
9 Megan Bauer 15 Muhlenberg 2:40.20
10 Ashley Carroll 15 Wilshire 2:42.09
11 Rayell Heistand 15 Kutztown 2:47.86
12 Rebekah Nissley 15 College Manor 2:51.83
Girls 15-18 200 SC Meter IM
Name Age Team Prelim Time
 
Preliminaries
1 Shayna Longacre 15 Boyertown 2:27.32
2 Sara Hartman 15 Boyertown 2:28.36
3 Marianne Flynn 15 Wilshire 2:29.83
4 Lindsay Guers 15 Kutztown 2:30.35
5 Kerry Nichols 15 Boyertown 2:32.66
6 Nicole Kummerer 15 Bern Township 2:37.50
 
7 Hillary Rievely 15 Wyomissing 2:37.99
8 Kellie Ayres 15 Boyertown 2:39.53
9 Megan Bauer 15 Muhlenberg 2:41.67
10 Ashley Carroll 15 Wilshire 2:43.13
11 Rayell Heistand 15 Kutztown 2:46.13
12 Rebekah Nissley 15 College Manor 2:52.94
 
13 Amy Beasten 15 Maple Spring 2:56.89
14 Tia Manning 15 Boyertown 2:57.18
 
15 Chelsey Arms 15 College Manor 2:58.45
16 Heather Zentner 15 Kutztown 2:59.45
17 Courtney Woytovich 15 Shillington 3:01.51
18 Emilee Snyder 15 Boyertown 3:05.14
19 Katie Blessing 15 Shillington 3:17.92
Girls 15-18 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
 
1 Morgan Speece 15 Crestwood 348.70
2 Angela Worley 15 Shillington 336.25
3 Kelly Burkert 15 Wilshire 315.10
 
Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay
RECORD: 1:52.67 * 8/7/2005 BOYERTOWN
L SHELPS, K FRANCIS, A ALLEN, E CHRISTY
Team Relay Finals Time
 
1 Boyertown 1:52.67 *
2 Muhlenberg 1:53.17
3 Boyertown B 1:54.73
4 Boyertown C 1:58.44
5 Bern Township 1:59.38
6 Wilshire 2:00.83
7 Wyomissing 2:01.44
8 College Manor 2:01.53
9 Boyertown D 2:03.84
10 Shillington 2:06.10
Girls 15-18 200 SC Meter Medley Relay
RECORD: 2:05.57 * 8/7/2005 BOYERTOWN
A ALLEN, S LONGACRE, E CHRISTY, K FRANCIS
Team Relay Finals Time
 
1 Boyertown 2:05.57 *
2 Boyertown B 2:08.31
3 Muhlenberg 2:13.27
4 Bern Township 2:16.16
5 Boyertown C 2:17.34
6 Wilshire 2:17.37
7 Boyertown D 2:18.70
8 Shillington 2:19.81
9 College Manor 2:20.23
10 Mohnton 2:20.55
11 Kutztown 2:20.63
12 Wyomissing 2:22.74
Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
RECORD: 16.12 * 8/1995 BRIAN WEISER
Meet Qualifying: 22.50
Name Age Team Finals Time
 
1 Vincent Fillipini 8 Muhlenberg 16.95
2 Chris Battinieri 8 Shillington 17.34
3 Charlie Pletz 8 Wodenschiere 18.16
4 Sterg Dikos 8 Shillington 18.47
5 Matthew Garry 8 Green Valley 18.92
6 Andrew Stanko 8 Wyomissing 19.13
7 Jason Steltz 8 Bern Township 19.30
8 Cody Weiler 8 Crestwood 19.40